Czym są ubytki lakieru?

Bardzo dużo osób w dzisiejszych czasach posiada chociażby jeden samochód. Jest to oczywiście jak najbardziej wygoda. Jednak na pewno każdy sobie zdaje sprawę z tego, iż samochód niestety nie jest wieczny, też się przecież psuje. Jedne marki psują się częściej inne rzadziej. To jednak zależy także po prostu od naszego użytkowania. Poza tym mogą przytrafić się także różne wypadki groźne lub mniej groźne. Albo po prostu stłuczki. Problemem wtedy jaki występuje najczęściej jest nic innego jak ubytek lakieru. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym są ubytki lakieru.

Jak naprawić ubytki lakieru? Porady i informacje

Dużo osób, które borykają się z tym problemem zastanawia się jak pozbyć się takich ubytków. Jeśli są one niewielkie to na pewno nie będzie z tym w ogóle dużego zamieszania. Zdarzają się one dość często. Warto dodać, iż nawet jeśli ktokolwiek będzie naprawdę bardzo mocno dbał o karoserię swojego auta trudno będzie uniknąć drobnych ubytków lakieru. Jak do tego może dojść? Chociażby przez złą ocenę odległości od innych samochodów podczas parkowania. Jednak nie tylko w tym przypadku może się to zdarzyć. Również przy dość nieostrożnym otwarciu drzwi na zatłoczonym parkingu. Zdarza się tak, że my uważamy, a inni nie. I już jest problem z lakierem. Można znaleźć różnego rodzaju otarcia. Jeśli już do takich sytuacji dojdzie to wypadałoby jak najszybciej je naprawić. Nie chodzi tutaj tylko nie tylko o względy estetyczne. Może się zdarzyć tak, iż odsłonięta blacha w szybki sposób zacznie korodować, a obszar uszkodzenia znacznie się powiększa. Większość osób i to nie tylko kobiety, ale także mężczyźni decyduje się oddawać w tym przypadku swój samochód do lakiernika. W sumie on się bardziej zna na swojej pracy niż zwykły człowiek. Jednak jeśli to jest naprawdę mały ubytek to warto, aby każdy nauczył się naprawić to samodzielnie. Po co niepotrzebnie tracić pieniądze. Profesjonalny lakiernik jest zdecydowanie potrzebny, gdy są rozległe uszkodzenia. Warto wspomnieć, iż usunięcie drobnej rysy na karoserii pojazdu nie jest trudne. Na pewno każdy sobie poradzi. Nawet jeśli ktoś w ogóle nie posiada doświadczenia w takich zabiegach lub w ogóle dopiero będzie to robił pierwszy raz. Jednak dzięki temu możemy oszczędzić czas i pieniądze.

Tylko pytanie skąd będziemy wiedzieć jak to zrobić?

Otóż w internecie można znaleźć kilka naprawdę fajnych poradników, które ukazują jak zrobić wszystko krok po kroku. Na pewno bardzo ważnym krokiem, zanim w ogóle ktoś weźmie się za naprawę jest oczywiście zakup odpowiednich do tego środków. Chodzi między innymi o odtłuszczacz powierzchni, podkład epoksydowy pod szpachlę, szpachlówka, podkład akrylowy pod lakier, lakier w kolorze karoserii. Dodatkowo warto zaopatrzyć się także w papier ścierny, taśma maskująca do zabezpieczenia oraz różne narzędzia, które potrzebne są do nakładania szpachli. Gdy już to wszystko mamy można oczywiście przystąpić do pracy. Ważne, aby robić wszystko krok po kroku, dokładnie tak jak jest pokazane i umówione w instruktażu.
Pierwszym ważnym krokiem jest oczywiście przygotowanie karoserii do naprawy lakieru. Chodzi tutaj o jej dokładne umycie, oczyszczenie i osuszenie. Później kolejno wykonujemy: oszlifowanie papierem ściernym uszkodzonego miejsca, odłuszczamy naprawiony obszar i zabezpieczamy go taśmą malarską. Teraz oczywiście warto nałożyć podkład epoksydowy. Następnym ważnym krokiem jest oczywiście szlifowanie tego podkładu epoksydowego, a następnie szpachlowanie ubytku lakieru. Gdy to już mamy zrobione czas na kolejne czynności. Teraz trzeba wyrównać zaszpachlowaną powierzchnię, a następnie nałożyć podkład akrylowy pod lakier. Ostatnim krokiem jest oczywiście lakierowanie ubytku karoserii.

Podsumowując niniejszy artykuł widać, iż samodzielne usuwanie ubytków lakieru nie jest trudne. Dlatego warto zrobić to samodzielnie. Wiadomo, że za pierwszym razem może nie wyjść idealnie. Ale trening czyni mistrza.